image

Hakkımızda

image
Acı kayısı çekirdeğinin özellikle kanser hücrelerini olumlu yönde etkilediği, kanserli hücreleri öldürdüğü ve sağlıklı hücreleri yenilediğini bilimsel olarak kanıtlanp 'Prebiyotik Kayısı Ekstresi Tesisi' kurularak 'Kayısır' adı ile gıda takviyesinin üretimine başlandı.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da patent verilen 'Kayısır' adlı acı kayısı
çekirdeğinden yapılan Prebiyotik Kayısı Ekstresi kısa süre sonra piyasaya sürüldü.
Turgut Özal Üniversitesi ve DAP işbirliği ile Yeşilyurt ilçesi Altın Kayısı Bulvarı'nda açılan Kayısı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi faaliyete geçti. Acı kayısı çekirdeğinin üzerinde bilimsel olarak uzun yıllar çalışmalar yaptırılarak bugün gelinen noktada Türk Patent ve Marka Kurumuna ulusal ve uluslararası patent başvurusu yapıldı ve süreç olumlu sonuçlandı. Malatya için önemli bir ürün olan kayısı çekirdeği farklı bir boyutta ele alındı.

 Vizyonumuz

Kaliteli, yenilikçi ve farklı ürünler yaratan, kayısı mahsullerini Türkiye'de tüketicilerle buluşturup, müşterilerin kendilerini iyi hissedeceği ve keyifle tüketeceği ürünler sunarak , sektöründe en beğenilen ve tercih edilen marka olmaktır.

Misyonumuz

Evrensel değerler ışığında bilim ve teknoloji ile üstün nitelikli ve gelişime açık ürünler yetiştirmek, yetiştirilen bu ürünleri topluma sunmaktır.

image

Bizimle İletişime Geçin!

0 (422) 311 00 19

Gönder
1
Whatsapp Şipariş
Merhaba, Kayısır sipariş vermek istiyorum.