image
7 Haziran 2019

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından acı kayısı çekirdeği üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların bir ürünü olan ‘Kayısır’ adlı ‘Prebiyotik Kayısı Ekstresi’, başta kanser olmak üzere bazı hastalıklar için umut olacak.

Acı kayısı çekirdeğinin özellikle kanser hücrelerini olumlu yönde etkilediği, kanserli hücreleri öldürdüğü ve sağlıklı hücreleri yenilediğini bilimsel olarak kanıtlayan Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un girişimleri ile ‘Prebiyotik Kayısı Ekstresi Tesisi’ kurularak ‘Kayısır’ adı ile gıda takviyesinin üretimine başlandı. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da patent verilen ‘Kayısır’ adlı acı kayısı çekirdeğinden yapılan Prebiyotik Kayısı Ekstresi kısa süre sonra piyasaya sürülecek.

Turgut Özal Üniversitesi ve DAP işbirliği ile Yeşilyurt ilçesi Altın Kayısı Bulvarı’nda açılan Kayısı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezini ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr Habip Asan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a üretim hakkında bilgi verdi.


Rektör Karabulut, acı kayısı çekirdeğinin üzerinde bilimsel olarak uzun yıllar çalışmalar yaptığını ifade ederek, bugün gelinen noktada Türk Patent ve Marka Kurumuna ulusal ve uluslararası patent başvurusu yaptıklarını ve sürecin olumlu sonuçlandığını söyledi. Malatya için önemli bir ürün olan kayısının çekirdeği ile de farklı bir boyutta ele alındığını belirten Karabulut, “Bu anlamda bizlerden desteklerini esirgemeyen Malatya halkı ciddi anlamda sahip çıktı. Uluslararası ülkelerde ciddi destek oldular” dedi.

Posted in: Basında Biz

Bir cevap yazın

Gönder
1
Whatsapp Şipariş
Merhaba, Kayısır sipariş vermek istiyorum.