image
6 Nisan 2021

Acı Kayısı Çekirdeği Kanseri Öldürür Mü?

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Aysun Bay Karabulut, 17 Nisan’da üniversitede 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı anma toplantısının sonunda bir kitabını verdi:

– Yaşamdan Sağlık İksirleri.

Kitabın arka kapağındaki tanıtımda şu bölüm dikkatimi çekti:

– Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ile sağlıklı yaşam için öneriler oldukça fazla kullanılıyor. Modern tıbbın günümüzde ulaştığı nokta ortada. Bu kitaptaki bilgiler tavsiye niteliğindedir. Hastalık durumunda doktorunuza danışarak buradaki bilgileri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Daha önce İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Prof. Karabulut, acı kayısı çekirdeği üzerinde yaptıkları araştırmalarda yol aldıklarını belirtti:

– Acı kayısı çekirdeğinin karaciğer hasarları üzerine etkilerine, kanser hücreleri üzerindeki etkilerine baktığımızda çok güzel sonuçlar ortaya çıktı.

Araştırmaya dayandırdığı iddiasını ileri taşıdı:

– Yaptığımız bilimsel çalışma ve deneyler sonucunda acı kayısı çekirdeğinin kanser hücrelerini öldürdüğünü gördük.

Araştırmadan şu detay bilgiyi paylaştı:

– Acı kayısı çekirdeğinde yüzde 6 oranında “amigdalin” maddesi bulunuyor. “Amigdalin”in diyabet hastalarında kullanıldığını biliyoruz. “Bunu kanserde uygularsak etkisi nasıl olur?” diye düşündük.

Çalışmalarında olumlu sonuçlar elde ettiklerini yineledi:

– Kanseri artıran enzimlerin azaldığını, kanseri baskılamaya çalışan vücudumuzun acı kayısı çekirdeği ile otokontrol mekanizmasının antioksidanlarını arttırdığını gördük. Yaptığımız çalışma acı kayısı çekirdeğinin ilaç ve gıda endüstrisinde kullanımına zemin hazırlamış oldu.

Üniversitedeki iki araştırma merkezine işaret etti:

– GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi), KAÜGEM (Kayısı ve Ürün Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi).

KAÜGEM’deki hedeflerine vurgu yaptı:

– KAÜGEM’e bağlı tesislerimiz olacak. O tesislerde acı kayısı çekirdeği ekstresi üretip piyasaya sunacağız.

Bunları anlattıktan sonra şu tavsiyesini aktardı:

– Günde 3-4 adet acı kayısı çekirdeği tüketin.

Sonra şu uyarının altını kalın çizgiyle çizmeyi ihmal etmedi:

– Burada tavsiye ettiğimiz gıda takviyesidir ve tamamlayıcıdır. Hastalar tıbbi tedavi süreçlerini kesinlikle terk etmesinler.

Daha Fazla
6 Nisan 2021

Kayısır’ın Kanserli Hücreleri Öldürdüğü Kanıtlandı

Biyokimya uzmanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, yaptığı açıklamada, kayısıyla adını dünyaya duyuran Malatya’nın bu önemli ürününün, bilimsel olarak da araştırılması gerektiği düşüncesiyle 7 yıl önce bir çalışma başlattıklarını anımsattı.

“Çalışma sonucunda acı kayısı çekirdeği ve içeriğinde bulunan amigdalinin kanserli hücreleri öldürdüğünü, sağlıklı hücreleri de yenilediğini tespit etmiştik” diyen Karabulut, bu çalışmanın birçok uluslararası bilimsel dergide yer aldığını ve 10’a yakın makale yayınlandığını vurguladı.

KANSER HÜCRELERİ

Karabulut, acı kayısı çekirdeğinin içerisinde bulunan amigdalinin normalde vitamin olarak satıldığını ancak kanser hücreleri üzerindeki etkisinin daha önce hiç araştırılmadığını dile getirerek çalışmanın patentini almak için başvuruda bulunduklarını ve sürecin devam ettiğini aktardı.

KANSER ÇAĞIMIZIN VEBASI

Amigdalinin dünyada çok sayıda bitkide düşük oranlarda bulunduğunu ancak acı kayısı çekirdeğinde yüzde 6 oranında tespit edildiğine dikkati çeken Karabulut, şöyle konuştu:

“Acı kayısı çekirdeğini mikro enkapsüle edip içerisindeki etkileri tamamen farklı bir boyuta çekerek midede değil de kanda direkt kanserli hücrelerin üzerine gitmesini sağladık. Ayrıca acı kayısı çekirdeğini kullanan hem kanserli vakalarda hem de sağlıklı bireylerde çok ciddi stres önleyici etkilerini de belirledik. Bu bir gıda takviyesi. Sadece ‘Ben kanser oldum kullanayım’ diye algılanmamalı. Allah bize bu nimeti vermiş ve bizim de bunu bilimsel olarak çalışmamız gerekir. Kanser çağımızın vebası. Biz bu hastalıkla kendi çapımızda, akademik anlamda mücadele edeceğiz.”

İLAÇ DEĞİL GIDA TAKVİYESİ

Prof. Dr. Karabulut, amaçlarının ellerinde olan bir değeri toplum için faydaya dönüştürmek olduğunu anlatarak 7 yıldır sürdürdüğü çalışmaların meyvelerini de almaya başladığına dikkati çekti.

Üniversite olarak acı kayısı çekirdeğinden hazırlanan gıda takviyesinin satışa sunulması için çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Karabulut, “Buradan çıkan ürünlerin sahaya sunulması ve vatandaşlar için faydaya dönüşmesi bizim en büyük hedeflerimizden biridir. Acı Kayısı Çekirdeği, ilaç değil gıda takviyesi şeklinde verilmekte. Bizim amacımız hastalığa yakalanmadan önce doğanın sağlığa katkısını sağlamak.” dedi.

Daha Fazla
6 Nisan 2021

Kayısı çekirdeği Çalışmaları Ödül Getirdi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’a 13’üncüsü düzenlenen Yılın Enleri Zirvesinde ‘Yılın en iyi akademik girişimciliğe katkı sunan kadın ödülü’ takdim edildi.
Ekonomize Dergisince Ankara’da düzenlenen 13. Geleneksel ‘Yılın En’leri ödül töreninde MTÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut’a kayısı çekirdeği üzerinde yaptığı bilimsel çalışmalar ve elde edilen ürünler nedeniyle “Yılın En İyi Akademik Girişimciliğe Katkı Sunan Kadın Ödülü” verildi.
Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Akademisyenlerin bilimsel çalışmaları aynı zamanda girişimciliğe dönüşürse başarı olur. Akademide kadınların rol-model olması çok önemli. Böyle bir ödüle layık olmanın onurunu yaşıyorum. Ülkemiz için, Malatya’mız için bilimin eşliğinde, Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile üretmeye ve özveri ile çalışmaya devam edeceğiz. Malatya Turgut Özal Üniversitesi girişimcilik konusunda öncü olacaktır.” dedi.
Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un, kayısı çekirdeği, üzerinde yaklaşık 10 yıldan beri yürütmüş olduğu bilimsel ve akademik çalışmalarını bir sonucu olarak Prebiyotik Kayısı Ekstresi Üretim Tesisini Ocak 2020’de Malatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurularak ‘Kayısır’ markası altında üretilmeye başlanmıştı. Aynı tesiste kayısı çekirdeği yağı ve kayısı çekirdeği kahvesi üretimi de gerçekleştiriliyor.
Törende Rektör Prof. Dr. Karabulut ayrıca Ankara Seymen ekibine de ödülünü takdim etti.

Daha Fazla
6 Nisan 2021

Acı Kayısı Çekirdeği Gıda Takviyesi Olarak Kullanılıyor

MALATYA Turgut Özal Üniversitesi Rektörü ve Biyokimya Uzmanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, acı kayısı çekirdeğinin, kanser tedavisinin yanı sıra bitkisel gıda takviyesi olarak da kullanıldığını söyledi. Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, 2008 yılında kayısı çekirdeğinin nelere faydalı olduğu konusunda araştırmalara başladı. Deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmada, acı kayısı çekirdeği ve amigdalinin, kanserli hücreleri öldürdüğü, sağlıklı hücreleri ise yenilediği belirlendi. Rektör Karabulut, araştırdığı acı kayısı çekirdeği ürünüyle ‘Kayısır’ adlı marka oluşturulduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çalışmaya destek olduğunu anlatan Karabulut, “Türkiye çapında değil dünya çapında bu ürün insanların ilgisini çekti. Kanserin önlenmesi konusunda yaptığımız tüm çalışmalar neticesinde çok güzel sonuçlar aldık. Bununla ilgili yaptığımız sonuçlar uluslararası dergilerde de yayınlandı. Aynı zamanda ürünümüz sadece kanser ilacı olarak değil, bitkisel gıda takviyesi olmak üzere de kullanılıyor. Bunun gibi ürünlerin de çıkarılmasıyla ilgili yaptığımız çalışmalar hem devam etmekte hem de ön çalışmalarını tamamladık. Kullanımıyla ilgili herhangi bir sakınca olmadığına dair de bizim yaptığımız çalışmaların raporları da elimizde mevcut. İçerisinde doz ayarlama çalışmalarını yaparak bu ürünü bilimsel raporlarıyla harekete geçirdik ve üretimine başladık” dedi. Çalışmada, acı kayısı çekirdeğinin içinde bulunan siyanürden kanser hücrelerine etki edebilecek modellemeler yaptıklarını anlatan Karabulut, “Bu deneyleri yaptıktan sonraki çalışmalarda da düşük dozda ve aynı zamanda kanser hücrelerine etki edecek şekilde çalışmalarımızı ilerlettik. Biz bunları üreterek kendimiz hem kendi imkanlarımızla topluma, sağlığa fayda sunmuş olacağız hem de kendi ürünümüzle ülkemize bir katkı sunmuş olacağız” diye konuştu. Ürünlerin gelirlerini Üniversite Vakfı’na bağışlamak için protokol yaptığını kaydeden Prof. Dr. Karabulut, “Kullanılarak kanserin yan etkileri, tedavisinin yan etkilerinin önlenmesinin açısından da ciddi anlamda katkılarıyla ilgili güzel sonuçlarımız var. Bunların raporları mevcut ama yeni kitabımda da bununla ilgili son yaptığım çalışmaları paylaşacağım. İnşallah hem şifa olsun hem stresten uzak olmanın bir nevi yolu olsun” dedi. 

Daha Fazla
6 Nisan 2021

Rektör Karabulut’a Ödül Verildi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’a 13’üncüsü düzenlenen Yılın Enleri Zirvesinde ‘Yılın en iyi akademik girişimciliğe katkı sunan kadın ödülü’ takdim edildi.

konomize Dergisince Ankara’da düzenlenen 13. Geleneksel ‘Yılın En’leri ödül töreninde MTÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut’a kayısı çekirdeği üzerinde yaptığı bilimsel çalışmalar ve elde edilen ürünler nedeniyle “Yılın En İyi Akademik Girişimciliğe Katkı Sunan Kadın Ödülü” verildi.

Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Akademisyenlerin bilimsel çalışmaları aynı zamanda girişimciliğe dönüşürse başarı olur. Akademide kadınların rol-model olması çok önemli. Böyle bir ödüle layık olmanın onurunu yaşıyorum. Ülkemiz için, Malatya’mız için bilimin eşliğinde, Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile üretmeye ve özveri ile çalışmaya devam edeceğiz. Malatya Turgut Özal Üniversitesi girişimcilik konusunda öncü olacaktır.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut‘un, kayısı çekirdeği, üzerinde yaklaşık 10 yıldan beri yürütmüş olduğu bilimsel ve akademik çalışmalarını bir sonucu olarak Prebiyotik Kayısı Ekstresi Üretim Tesisini Ocak 2020’de Malatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurularak ‘Kayısır’ markası altında üretilmeye başlanmıştı. Aynı tesiste kayısı çekirdeği yağı ve kayısı çekirdeği kahvesi üretimi de gerçekleştiriliyor.
Törende Rektör Prof. Dr. Karabulut ayrıca Ankara Seymen ekibine de ödülünü takdim etti.

Daha Fazla
6 Nisan 2021

Rektör Karabulut, Kanserli Hastalara Umut Olacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından acı kayısı çekirdeği üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların bir ürünü olan ‘Kayısır’ adlı ‘Prebiyotik Kayısı Ekstresi’, başta kanser olmak üzere bazı hastalıklar için umut olacak.

Acı kayısı çekirdeğinin özellikle kanser hücrelerini olumlu yönde etkilediği, kanserli hücreleri öldürdüğü ve sağlıklı hücreleri yenilediğini bilimsel olarak kanıtlayan Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un girişimleri ile ‘Prebiyotik Kayısı Ekstresi Tesisi’ kurularak ‘Kayısır’ adı ile gıda takviyesinin üretimine başlandı.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da patent verilen ‘Kayısır’ adlı acı kayısı çekirdeğinden yapılan Prebiyotik Kayısı Ekstresi kısa süre sonra piyasaya sürülecek.
Turgut Özal Üniversitesi ve DAP işbirliği ile Yeşilyurt ilçesi Altın Kayısı Bulvarı’nda açılan Kayısı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezini ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr Habip Asan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a üretim hakkında bilgi verdi.

Rektör Karabulut, acı kayısı çekirdeğinin üzerinde bilimsel olarak uzun yıllar çalışmalar yaptığını ifade ederek, bugün gelinen noktada Türk Patent ve Marka Kurumuna ulusal ve uluslararası patent başvurusu yaptıklarını ve sürecin olumlu sonuçlandığını söyledi. Malatya için önemli bir ürün olan kayısının çekirdeği ile de farklı bir boyutta ele alındığını belirten Karabulut, “Bu anlamda bizlerden desteklerini esirgemeyen Malatya halkı ciddi anlamda sahip çıktı. Uluslararası ülkelerde ciddi destek oldular” dedi.

“Mikroenkapsülasyon işlemi yapılıyor”
Mikroenkapsülasyon işlemi ile kontrollü salınım sağlandığını ve zehirsizleştirme etkisi yapıldığını aktaran Karabulut, “Bildiğiniz üzere acı kayısı çekirdeğinde siyanür maddesinin var olduğu düşünülerek insanlar bunu farklı algılayabilirler. Ama biz bunu tamamen siyanürsüzleştirerek içerisindeki aktif antioksidanlar dediğimiz sağlığa faydalı kısmını elde ediyoruz. Bu ürünle hem stresi hem de kanseri önleme, var olan kanserin ileri süreçte ki tedavisinde de gıda takviyesi olarak sunuyoruz” şeklinde konuştu.
Bu ürünün üretilmesinde tüm aşamada görev alan herkese teşekkür eden Rektör Karabulut, şimdiden çok miktarda sipariş aldıklarını dile getirdi. Tesislerinin DAP İdaresi tarafından desteklendiğini belirten Karabulut, “Burada yapılan akademik çalışmaların, bilimsel makalelerin Malatya Turgut Özal Üniversitesinin uluslararası boyutta gözükmesi adına çok ciddi bir emeğin ürünü” ifadelerine de yer verdi.
Rektör Karabulut, ayrıca acı kayısı çekirdeğinden yaşlandırmayı geciktirici cilt bakım ürünlerinin yanı sıra ağrı kesici masaj özelliğine sahip ürünler de çıkaracaklarını söyledi. Karabulut, bu üretimlerinin asla ticari bir amaç gütmediğini de dile getirerek, buradan elde edilecek gelirlerin Turgut Özal Üniversitesi öğrencilerine burs olarak verileceğini sözlerine ekledi.

Tesisi gezen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya için çok önemli bir ürün olan kayısının bir şifa deposu olduğunun bilindiğini belirterek, “Ama yıllardır bunun üzerine çok çalışamadık. Bu kapsamda bugün burada çok güzel bir tesisin açılmış olduğunu gördük. Kayısının şifa deposu olduğunu biliyorduk ama bilimsel olarak çok fazla çalışma gerçekleştirilmedi maalesef. Buradaki bu tesis, bu anlamda eksikleri gidermiş olacak” dedi.
Kayısının içindeki sırdan yola çıkılarak ürüne verilen ismin de çok etkileyici olduğunu dile getiren Çınar, “Bundan sonra ülkemizi ve Malatya’mızın uluslararası tanımına katsı sağlayacak, dağıttığı şifa ile de insanlara şifa olacak diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz gerek”
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da Malatya denilince akla ilk kayısının geldiğini anımsatarak, “Kayısı Türkiye’de Tük Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi işaret tescili yapılmış olan aynı Avrupa Birliği komisyonunca da tescillenmiş önemli bir ürün” dedi. Bu çalışmayı yürüten Rektör Karabulut’a teşekkürlerini ileten Asan, ülke olarak katma değeri yüksek üretimlere önem verildiğini de belirtti. Kayısının ülke için önemli bir ürün olmasına rağmen elde edilen gelirin sınırlı kaldığını aktaran Asan, “Burada bugün örneğini gördüğümüz inovasyonu yaparak örnek olarak bu şekilde sağlıkla ilgili araştırmalar yapılarak patentli ürünlere dönüştürerek çok fazla katma değer üretmek mümkün. Patent başvuruları ile her türlü desteği vermeye hazırız. Markalaşma çalışması çok iyi gidiyor. Çok genç olan Turgut Özal Üniversitene önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Hem Malatya hem ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Daha Fazla
6 Nisan 2021

Acı kayısı Çekirdeğindeki Sır, Kayısır Olarak Üretildi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, acı kayısı çekirdeği üzerinde yaklaşık 10 yıldan beri yürütmüş olduğu bilimsel ve akademik çalışmalarını bir sonucu olarak Prebiyotik Kayısı Ekstresi Üretim Tesisini Malatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurularak faaliyetlerine başladı.

Doğu Anadolu Projesi (DAP desteği ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi Kayısı ve Kayısı Ürünleri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan Acı Kayısı Çekirdeği Prebiyotik Kayısı Ekstresi Üretim Tesisini faaliyete geçti.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, tesisi birlikte gezerek bilgi aldılar.

-“Akademik çalışmanın yansıması”

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Uluslararası patentini almış olarak, süreç içerisinde de gıda takviyesi süreci devam etmekteydi. Bu süreç bugün artık hizmete sunuldu.  Süreç içerisinde yakında şimdilik bizim en güzel meyvemiz, ürünümüz. Çünkü Malatya’nın olması dışında uluslararası alanda da yapılan çalışmaların bir göstergesi. Akademik çalışmaların yansıması bu tarz ürünlerle daha da faklı bir boyuta gelmiş oluyor.  Mikroenkapsülasyon işlemi de yapıldı. Bu işlemde kontrollü salımım sağlamış oluyor. Bunu da böyle bir özelliği var, zehirsizleştirme etkisi yapılıyor. Bildiğiniz üzere acı kayısı çekirdeğinde siyanür maddesinin var olduğu düşünülerek insanlar bunu farklı algılayabilirler.  Ama biz bunu tamamen siyanürsüzleştirerek içerisindeki aktif aktioksidan dediğimiz sağlığa faydalı kısmını bir nevi topluma hem stresi önleme, kanseri önleme,  var olan kanserin ileri süreçte tedavisi ve yine bunların her birinin  gıda takviyesi olarak verilmesi ile ilgili obezitede yaptığımız çalışma sonuçları da  çalışmalar uluslararası yayımlandı.” ifadelerini kaydetti.

Tesisteki üretimin geliri öğrencilere burs olacak”

Rektör Prof. Dr. Karabulut şu şekilde konuştu;  “Kayısır ismini nerden bulduk, Uzun vadede çalışma sonrasında bir nevi kayısının kendi içerisindeki maddelerin antioksidan olarak verilmesiyle çok ayrı bir boyut oluşturmakta. Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan hocamız destek verdiler bu anlamda ilk patentin alınması sürecinde, marka tescilini yaptırdık. İnşallah süreç içerisinde tüm Türkiye’ye ve uluslararası anlamda da yapılan patent süreçlerini tamamlanması süreçlerinden sonra ciddi anlamda şuanda talep var.  İnşallah yakın zamanda herke ulaştırmak üzere sunuyoruz.  Yapılan akademik makalelerin, bilimsel çalışmaların Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak da Uluslar arası boyutta görünmesi açısından çok ciddi bir emeğin ürünüdür. İnşallah hem sağlığa hem de gıda takviyesi olarak yaşlanmayı geciktirici etkileri ile cilt bakım gibi ürünleri de çıkacak. Acı kayısı çekirdeğinin diğer taraftan yağı masaj etkileri ile de hizmete sunulacak. Asla ticari bir amaç gütmüyor. Gelirlerimiz tamamen üniversitemiz öğrencilerine burs olarak verilmek üzere süreci takip etmekteyiz.”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, “Kayısı çekirdeğinin hem yağını ayırıyor değerli hocam. Hem de diğer ürünü de ilaç olarak piyasaya sunuyor. En önemlisi de buradan herhangi bir kazanç elde etmeyi düşünmeden, tamamen elde edilen geliri de eğitimde kullanılmak üzer bir hedef tutturmuşlar. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.” İfadelerini kaydetti.

-“ Türkiye olarak konuştuğumuz en temel konu katma değerli üretim”

Türk Patent Ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, “Malatya denince akla tabiî ki kayısı geliyor, doğal olarak. Kayısı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili yapılmış olan, aynı zamanda Avrupa komisyonunda da tescili olan, önemli bir coğrafi işaretli ürünümüz. Bugün burada şunu gördük;  bu anlamda sayın rektör hocamızı bu alanda yapılan çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Türkiye olarak konuştuğumuz en temel konu katma değerli üretim, katma değeri yüksek ürünler üretmek ve daha fazla para kazanmak.

Malatya’da, kayısıya baktığımız zaman önemli bir ürün olmasına rağmen, hiç kuşkusuz sadece ürünün kurutulması ve satılması ile elde edilen gelir sınırlı kalıyor. Bugün burada örneğini gördüğümüz, inovasyon yaparak, örnek olarak bu şekilde sağlıkla ilgili, kanser ile ilgili hocamız araştırmalarını yapıyor. Patentli ürünlere bunu dönüştürerek, birim kilogramdan çok daha fazla katma değer yaratmak mümkün. Türk Patenti Marka Kurumu olarak bu çalışmaların bundan sonra yeni patent başvurularıyla her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Aynı şekilde markalaşma çalışması da çok güzel gidiyor. İnşallah bu çalışmaların hem daha çok genç olan Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne önemli katkılar sağlayacağını, güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla
7 Haziran 2019

Kayısıdaki Büyük Sır Ortaya Çıktı

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından acı kayısı çekirdeği üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların bir ürünü olan ‘Kayısır’ adlı ‘Prebiyotik Kayısı Ekstresi’, başta kanser olmak üzere bazı hastalıklar için umut olacak.

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un girişimleri ile ‘Prebiyotik Kayısı Ekstresi Tesisi’ kurularak ‘Kayısır’ adı ile gıda takviyesinin üretimine başlandı. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da patent verilen ‘Kayısır’ adlı acı kayısı çekirdeğinden yapılan Prebiyotik Kayısı Ekstresi kısa süre sonra piyasaya sürülecek.

ACI KAYISI ÇEKİRDEĞİNDEN ELDE EDİLEN MUCİZE

Acı kayısı çekirdeğindeki siyanür maddesini mikroenkapsülasyon işlemi ile tamamen siyanürsüzleştirerek içerisindeki aktif antioksidanlar denilen sağlığa faydalı kısmını elde ediliyor. Bu besin stresi önlemeye, kanseri oluşumu riskini azaltmaya ve var olan kanserin ileri süreçteki tedavisinde de gıda takviyesi olarak kullanılabilecek. Ayrıca ilerleyen zamanlarda acı kayısı çekirdeğinden yaşlandırmayı geciktirici cilt bakım ürünlerinin yapılacağı ve yanı sıra ağrı kesici özelliğine sahip masaj ürünlerinin de çıkarılacağı söyleniyor.

Daha Fazla
7 Haziran 2019

Kayısıdaki büyük sır, kanserli hastalara umut olacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından acı kayısı çekirdeği üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların bir ürünü olan ‘Kayısır’ adlı ‘Prebiyotik Kayısı Ekstresi’, başta kanser olmak üzere bazı hastalıklar için umut olacak.

Acı kayısı çekirdeğinin özellikle kanser hücrelerini olumlu yönde etkilediği, kanserli hücreleri öldürdüğü ve sağlıklı hücreleri yenilediğini bilimsel olarak kanıtlayan Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un girişimleri ile ‘Prebiyotik Kayısı Ekstresi Tesisi’ kurularak ‘Kayısır’ adı ile gıda takviyesinin üretimine başlandı. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da patent verilen ‘Kayısır’ adlı acı kayısı çekirdeğinden yapılan Prebiyotik Kayısı Ekstresi kısa süre sonra piyasaya sürülecek.

Turgut Özal Üniversitesi ve DAP işbirliği ile Yeşilyurt ilçesi Altın Kayısı Bulvarı’nda açılan Kayısı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezini ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr Habip Asan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a üretim hakkında bilgi verdi.


Rektör Karabulut, acı kayısı çekirdeğinin üzerinde bilimsel olarak uzun yıllar çalışmalar yaptığını ifade ederek, bugün gelinen noktada Türk Patent ve Marka Kurumuna ulusal ve uluslararası patent başvurusu yaptıklarını ve sürecin olumlu sonuçlandığını söyledi. Malatya için önemli bir ürün olan kayısının çekirdeği ile de farklı bir boyutta ele alındığını belirten Karabulut, “Bu anlamda bizlerden desteklerini esirgemeyen Malatya halkı ciddi anlamda sahip çıktı. Uluslararası ülkelerde ciddi destek oldular” dedi.

Daha Fazla
7 Haziran 2019

Acı Kayısı Çekirdeğindeki sır; KAYISIR

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, acı kayısı çekirdeği üzerinde yaklaşık 10 yıldan beri yürütmüş olduğu bilimsel ve akademik çalışmalarını bir sonucu olarak Prebiyotik Kayısı Ekstresi Üretim Tesisini Malatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurularak faaliyetlerine başladı.

Doğu Anadolu Projesi (DAP desteği ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi Kayısı ve Kayısı Ürünleri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan Acı Kayısı Çekirdeği Prebiyotik Kayısı Ekstresi Üretim Tesisini faaliyete geçti.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, tesisi birlikte gezerek bilgi aldılar.

-“Akademik çalışmanın yansıması”

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Uluslararası patentini almış olarak, süreç içerisinde de gıda takviyesi süreci devam etmekteydi. Bu süreç bugün artık hizmete sunuldu.  Süreç içerisinde yakında şimdilik bizim en güzel meyvemiz, ürünümüz. Çünkü Malatya’nın olması dışında uluslararası alanda da yapılan çalışmaların bir göstergesi. Akademik çalışmaların yansıması bu tarz ürünlerle daha da faklı bir boyuta gelmiş oluyor.  Mikroenkapsülasyon işlemi de yapıldı. Bu işlemde kontrollü salımım sağlamış oluyor. Bunu da böyle bir özelliği var, zehirsizleştirme etkisi yapılıyor. Bildiğiniz üzere acı kayısı çekirdeğinde siyanür maddesinin var olduğu düşünülerek insanlar bunu farklı algılayabilirler.  Ama biz bunu tamamen siyanürsüzleştirerek içerisindeki aktif aktioksidan dediğimiz sağlığa faydalı kısmını bir nevi topluma hem stresi önleme, kanseri önleme,  var olan kanserin ileri süreçte tedavisi ve yine bunların her birinin  gıda takviyesi olarak verilmesi ile ilgili obezitede yaptığımız çalışma sonuçları da  çalışmalar uluslararası yayımlandı.” ifadelerini kaydetti.

-“Tesisteki üretimin geliri öğrencilere burs olacak”

Rektör Prof. Dr. Karabulut şu şekilde konuştu;  “Kayısır ismini nerden bulduk, Uzun vadede çalışma sonrasında bir nevi kayısının kendi içerisindeki maddelerin antioksidan olarak verilmesiyle çok ayrı bir boyut oluşturmakta. Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan hocamız destek verdiler bu anlamda ilk patentin alınması sürecinde, marka tescilini yaptırdık. İnşallah süreç içerisinde tüm Türkiye’ye ve uluslararası anlamda da yapılan patent süreçlerini tamamlanması süreçlerinden sonra ciddi anlamda şuanda talep var.  İnşallah yakın zamanda herke ulaştırmak üzere sunuyoruz.  Yapılan akademik makalelerin, bilimsel çalışmaların Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak da Uluslar arası boyutta görünmesi açısından çok ciddi bir emeğin ürünüdür. İnşallah hem sağlığa hem de gıda takviyesi olarak yaşlanmayı geciktirici etkileri ile cilt bakım gibi ürünleri de çıkacak. Acı kayısı çekirdeğinin diğer taraftan yağı masaj etkileri ile de hizmete sunulacak. Asla ticari bir amaç gütmüyor. Gelirlerimiz tamamen üniversitemiz öğrencilerine burs olarak verilmek üzere süreci takip etmekteyiz.” 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, “Kayısı çekirdeğinin hem yağını ayırıyor değerli hocam. Hem de diğer ürünü de ilaç olarak piyasaya sunuyor. En önemlisi de buradan herhangi bir kazanç elde etmeyi düşünmeden, tamamen elde edilen geliri de eğitimde kullanılmak üzer bir hedef tutturmuşlar. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.” İfadelerini kaydetti.

-“ Türkiye olarak konuştuğumuz en temel konu katma değerli üretim”

Türk Patent Ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, “Malatya denince akla tabiî ki kayısı geliyor, doğal olarak. Kayısı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili yapılmış olan, aynı zamanda Avrupa komisyonunda da tescili olan, önemli bir coğrafi işaretli ürünümüz. Bugün burada şunu gördük;  bu anlamda sayın rektör hocamızı bu alanda yapılan çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Türkiye olarak konuştuğumuz en temel konu katma değerli üretim, katma değeri yüksek ürünler üretmek ve daha fazla para kazanmak. Malatya’da, kayısıya baktığımız zaman önemli bir ürün olmasına rağmen, hiç kuşkusuz sadece ürünün kurutulması ve satılması ile elde edilen gelir sınırlı kalıyor. Bugün burada örneğini gördüğümüz, inovasyon yaparak, örnek olarak bu şekilde sağlıkla ilgili, kanser ile ilgili hocamız araştırmalarını yapıyor. Patentli ürünlere bunu dönüştürerek, birim kilogramdan çok daha fazla katma değer yaratmak mümkün. Türk Patenti Marka Kurumu olarak bu çalışmaların bundan sonra yeni patent başvurularıyla her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Aynı şekilde markalaşma çalışması da çok güzel gidiyor. İnşallah bu çalışmaların hem daha çok genç olan Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne önemli katkılar sağlayacağını, güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla
Gönder
1
Whatsapp Şipariş
Merhaba, Kayısır sipariş vermek istiyorum.